web font nedir

Web Font Nedir? Gerçekten Önemli midir?

Web Font Nedir? Gerçekten Önemli midir?

Modern web ve mobil uygulamalar gelişmeden önce, grafik tasarımı basılı işlerde daha baskın haldeydi. Basılı işlerde, tasarımlar neredeyse tamamen tasarımcının kontrolü altındaydı. Düzen, yazı tipleri, tipografi, oranlar… Tasarımcı kağıda ne istiyorsa yapabiliyordu ve bu her kağıt üzerinde aynı görünüyordu.

Fakat!

O günler güzel günlerdi; ama artık kağıt değil ekranlar var. Web ve mobil tasarım konusunda işler biraz daha sıkıntılı. Bir web sitesi ya da mobil uygulama tasarlarken, basılı işlerde de ortak olan tasarım özelliklerinden başka, dikkat etmesi gereken başka şeyler de var;

Tutarlılık:

İnsanlar, web siteleri ya da uygulamaları farklı cihazlarda, farklı ekran boyutlarında, farklı tarayıcılarda ve farklı yazılım versiyonlarında görüntülüyor. Ortada tam bir keşmekeş var aslında. Bu keşmekeşin ortasında, tasarımın her yerde aynı görünmesini sağlamalısınız. (Internet Explorer hariç! Ne yaparsanız yapın o yine kendi bildiğini gösterecektir!)

web font nedir

Performans:

İnsanlar hemen sıkılır. Bu sıkıntı eşiği de günden güne düşüyor. Web siteniz yavaş yükleniyorsa, bu insanların sitenizden hemen çıkmasına sebep olabilir. Web sayfası tasarımlarının dosya boyutu büyüklükleri sayfanın yükleme süresinde en büyük etkenlerden biridir.

Kullanılabilirlik:

Bazı tasarım öğeleri ve yazı tipleri farklı ekran boyutlarına göre ya da yakınlaştırma işlemlerinde ölçekleme yapamayabilir. Times New Roman size hala güzel geliyor olabilir ya da Comic Sans; ama üzgünüm ayrılmanız gerekiyor. Ayrıca siz yine de kendi yazı tipinizi seçtiniz diyelim, tasarım ve kodlama aşamasında kullanılan yazı tipi siteye giren kişilerin bilgisayarlarında bulunmuyor olabilir. Bu da sizin tasarımınızdan farklı bir görüntüye yol açar.

Arama motoru sıralaması:

Arama motorları site içerisindeki yazıları tararlar. Özel bir yazı tipi ile yapılmış bir tipografiyi görsel olarak yüklerseniz arama motorları bunu algılayamayabilir. Bu kadar bilgiden sonra soruyoruz Web Font nedir? Yukarıda bahsettiğim detayları çözmek için, bilgisayarlarda bulunmayan özel fontları kullanmasına olanak sağlayan bir font türüdür. Tek bir ana serverda bulunan bu yazı tipleri sayesinde web sitesinin her cihazda, her kullanıcıya aynı görünmesinin önü açılmış oldu. Tüm dünyada şu an tüm web sitelerinin yaklaşık %65’i bu özel web yazı tiplerini kullanıyor. Yani ortada böylesine büyük bir hizmet varken kullanmamak akıl karı değil aslında.

Yazan /

[email protected]

Kafa kağıdımda doğum tarihim 1 haziran olsa da, annemin verdiği bilgilere dayanarak söylüyorum ki Mayıs ayının 29.günü, beş buçuk kilo ağırlığında, Sakarya ilinin şirin mi şirin Karasu ilçesinde dünyaya gelmişim.

Yorumla