[page_title]
[page_title]

UX TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ – B.2

UX Terimleri Sözlüğü birinci bölümü okumayanlar için reklamlar;

Data Science (Veri Bilimi)
Sayılar bizim en iyi dostlarımızdan biridir. Sayılar bize neyi nasıl yapmamız ya da yapmamamız gerektiğini, kullanıcıların neleri istediğini, nelere ihtiyaç duyduğunu açıkça söyleyebilirler. Veri bilimi, elimizdeki sayıları anlamlandırmayı ve içgörüler ortaya çıkarmaya odaklanan bir analiz yöntemidir.

Design Thinking (Tasarım Odaklı Düşünme)
Sadece deneyim tasarımı konusunda değil neredeyse tüm problemleri çözmede kullanabileceğiniz bir yaratıcı problem çözme metodudur ve beş aşamadan oluşur;

– Empati kur
– Zorluğu tanımla
– Fikir üret
– Prototiple
– Test et

Emphaty Map (Empati Haritası)
Kullanıcının merkeze alındığı, ve onun ne düşündüğün, ne hissettiğin, ne söylediğin ve ne yaptığının görselleştirildiği araştırma metodudur. Empati haritası ile kullanıcının, ürününüze karşı olan tüm yaklaşımlarını rahatça görebilmenize imkan sağlar.

End User (Son Kullanıcı)
Ürünü kimler için tasarlıyorsunuz? İşte onlar son kullanıcılardır.

Flowchart (Akış Şeması)
Kullanıcının, bir üründe, herhangi bir görevi tamamlamak için atabileceği tüm adımların tamamını görsel hale getiren bir şemadır.

Gamification (Oyunlaştırma)
Kullanıcının ürünle etkileşimini artırmak ve dah katılımcı olmasını sağlamak için oyun tasarım unsurlarının ve oyun ilkelerinin tasarıma entegre edilmesidir.

Grid System (Izgara Sistemi)
Arayüzlerde içeriklerin yerlerini organize etmemizi sağlayan yardımcı araçlardan biridir. Yatay ve dikey şekilde Sütun ve kiriş (column — gutters) denilen çizgilerden oluşur. Farklı ekran boyutlarında kullanılacak arayüzler için kullanılması (şahsen) elzemdir.

Heat Map (Isı Haritası)
Birkaç farklı kullanım amacı olsa da en yaygın haliyle kullanıcının, arayüzle etikelişme girdiği alanları en sıcaktan en soğuğa (kırmızıdan maviye) olacak şekilde gösteren grafiklerdir. En sıcak alanlar en çok etkileşim, en soğuk kısımlar da en az etkileşim olan yerlerdir.

Thumb-Friendly Heat Map Analysis — Tasarlayan: Nimit Dholakia

HTML (Hypertext Markup Language)
Web siteleri oluşturmak için kullanılan standart kodlama dilidir. CSS’ten farklı olarak web sitesinin/elementlerin biçimleri ile değil yapıları ile ilgilenir. Web sitesinin yapısını kurmak için kullanıldığını düşünebilirsiniz.

Human-Computer Interaction (İnsan — Bilgisayar Etkileşimi)
Bilgisayar teknolojisinin kullanımını inceleyen çalışma alanı. İnsanların, bilgisayarlarla nasıl iletişim kurduklarını inceler.

Hybrid App (Hibrit Uygulama)
Hem doğal/yerel (native) hem de web teknolojilerinin beraber kullanıldığı uygulamalardır. Genellikle HTML, CSS ve JavaScript teknolojilerini kullanmanın yanı sıra cihazın kabiliyetinden de faydalanırlar.

Information Architecture (Bilgi Mimarisi)
Üründeki içeriğin anlaşılır bir şekilde düzenlenme işidir. Etkileşimde bulunulan arayüz, gezinilen web sitesi gibi ortamlardaki içerikleri kullanıcının daha rahat algılayabileceği şekilde düzenler.

Interaction Design / IxD (Etkleşim Tasarımı)
Etkileşime girilecek arayüzün ve kullanıcıların bu arayüzle nasıl etkileşime gireceğinin tasarlanma işidir.

iOS
Apple tarafından tasarlanmış mobil işletim sistemidir. Bir iPhone sahibiyseniz, cihazınızda iOS yüklüdür. Bir UI ya da UX tasarımcısı olarak en çok rastlayacağınız iki mobil işletim sisteminden biridir.

Bölüm 3’te görüşmek üzere.

Okuma için teşekkürler.

0.00 ortalama puan (0% score) - 0 değerlendirme
0 Comments

No Comment.