[page_title]
[page_title]

UX Terimleri Sözlüğü – B.1

Daha önce Web Tasarım Sözlüğü yapmıştım, şimdi de yeni başlayanlar için UX Terimleri Sözlüğü dizisine başladım. Faydalı olacağını düşünüyorum

1. A/B Testi
Adından da anlaşılacağı gibi; “A mı B mi?” diye sormak. Bir tasarımın iki varyasyonu arasında yapılan, hangisinin daha faydalı olduğunu araştırdığınız bir test. Buttonun rengininin ne olduğuna karar veremediyseniz test edin!

ux terimleri
A/B Testing by Justin Andrew Miller 

2. Accessibility – Erişilebilirlik
Bir engeli olan insanların da rahatça etkileşime girebilmelerini sağlayabilmenizi ifade eder. Renk körlüğü, görme ve işitme gibi engellere sahip bireyler için tasarım yapmaktır.

3. Adaptive – Uyarlanabilir / Adaptif
Tasarımların farklı cihazlar için uyarlanması ve yalnızca o cihaza özel olarak gösterilmesidir. Farklı bir web sitesi değil, o web sitesinin cep telefonu, tablet ve masaüstü gibi cihazlar için “özel” olarak hazırlanmış versiyonlarıdır.

4. Affordance – Sağlayabilirlik
Bir elementin amacıyla ilgili ipucu vermesidir. Bir kapı için düşünürsek kapının kolu kapının açılmasını sağlayan elementtir. İtilebilir ya da çekilebilir o farketmez; ama kapının kolu kapıyı açmayı sağlar. Arayüzler için de bu düğmelerdir. Bir düğmeye (button) tıkladığınızda ya da dokunduğunuzda bir eylemi tetiklersiniz.

5. Agile – Çeviklik
Agile, yazılım odaklı bir çalışma metodudur. Ürünün tamamını bir kerede yapıp bitirmek yerine, küçük parçalara bölüp adım adım geliştirme yapılır. Agile metodunda, bu küçük parçaların geliştirmesi iki haftalık sürelere bölünmüştür. Bunlara da “sprint” adı verilir.

6. Analytics
Kullanıcı davranışlarını ölçümlemeye yarayan Google hizmeti.

7. Android
Google’ın piyasaya sürdüğü açık kaynak kodlu işletim sistemidir. Bir UX ya da UI tasarımcısı olarak iki en çok rastlayacağınız mobil işletim sistemlerinden biridir ve Materyal Tasarım dilini kullanır.

8. API – Uygulama Programlara Arabirimleri
İki farklı uygulamanın, aralarında iletişim kurmalarına olanak veren yazılım parçacıklarıdır.

9. Avatar
Kullanıcıları simgeleyen görsellerdir. Özelikle profil fotoğrafı yüklemeyen kullanıcılar için varsayılan olarak gelen görsellerdir. Twitter’daki yumurta.

10. Backlog
Tamamlanacak işlerin listesidir. Agile metoduna göre, yapılacak tüm işler backlog’da listelendirilir ve önem sırasına göre önceliklendirilir.

11. Breadcrumb – Ekmek Kırıntısı
Kullanıcıların, o an hangi sayfada olduklarını anlamalarını sağlayan ve bulundukları sayfaya hangi yolu izleyerek geldiklerini gösteren yönlendirme sistemidir.

ux terimleri
Breadcrumbs micro-interaction by Samyak Samantaray

12. Bug – Hata
Kelime anlamı böcektir. Yazılımlarda işlevlerin aksamasına, istenmeyen işlevlere ve çökmelere neden olabilecek hatalardır.

13. Chatbot – Sohbet Robotu
Kullanıcıların belirli soruları sormasına ve cevaplar almasına olanak veren, sohbet deneyimini sunan yazılımlardır.

14. Clickstream – Tıklama Akışı
Kullanıcıların web sitesine girdikten sonra, hedeflerine ulaşmak için yaptıkları her tıklamanın oluşturduğu tıklama akışıdır.

15. CSS
Uygulama ya da web sitesinde bulunan yazı, düğme, metin kutusu gibi elementlerin nasıl bir stile sahip olacağının yazıldığı bir stil sayfasıdır. CSS ile yazılan stiller tüm projenin geneline uygulanır.


UX terimleri sözlüğünün ilk bölümü burada bitti. Sonraki bölümde görüşmek üzere.

Okuma için teşekkürler.

0.00 ortalama puan (0% score) - 0 değerlendirme
0 Comments

No Comment.