[page_title]
[page_title]

UNICEF: Adaletsizlikle Savaş

UNICEF, hepimizin bildiği bir gerçek. Bu insanlar çalışıyor! Bazılarınıza, Türk çocuklarını zehirlemek, aptal bırakmak, zekalarını geriletmek için kurulmuş bir örgüt olarak geliyor olabilir; ama bir gerçek var ki çocukluğumuzda okulda bize süt ve bisküvi dağıtmaktan çok daha fazlasını yapıyorlar.

İnanmıyorsanız web sitelerini ziyaret edin ve görün; http://www.unicef.org.tr/

Yeni kısa fillmleri “Born into danger” 16 milyon bebeğin (bu rakam yalnızca 2015 için) nasıl tehlikeli bir dünyaya gözlerini açtığını, gerçekten çok çarpıcı bir dille göstermiş. Güney Afrika’da çekilen film, dünyadaki diğer Unicef ofislerinde kullanılabilmesi için 5 dilde hazırlanmış.

unicef

“Her iki saniyede bir yenidoğan ilk nefesini korkunç şartlar içinde, tıbbi bakımdan yoksun ve çatışma bölgesinde alıyor. Çoğu çocuk hayatına doğal afetler, yoksulluk, hastalık, yetersiz beslenme ve çatışma gibi ekstrem şartlarda başlıyor. Hayatta bundan daha kötü bir başlangıç olabilir mi?” diyor UNICEF Direktörü Anthony Lake. “Afganistan, Irak, Sudan, Suriye, Yemen ve Afrika Cumhuriyetlerinde yenidoğan bebekler ve anneleri büyük tehlikelerle karşı karşıya geliyor. Hamile annelerin, bebeklerini tıbbi yardım olmadan ve sağlıksız koşullarda dünyaya getirme tehlikesi yaşıyorlar. Çocuklarıysa çoğunluğu beş yaşına gelmeden ölmesi ya da ekstrem bir baskıya maruz kalması (ya da toksik) olasılığı duygusal ve bilişsel gelişimlerini uzun vadede etkiliyor. Ayrıca iklim değişiklikleri ve fırsat eşitsizliği çocukları daha savunmasız yaptı ve tehlikeli göçlere mecbur bıraktı.”

Size hiç buradan duygusal nutuklar atmayacağım. UNICEF hepiniz için başka anlamlar ifade ediyor olabilir. Benim için taşıdığı anlamlar gayet güzel. Güzel insanlar bunlar ve güzel şeyler yapmaya çalışıyorlar. Umarım günün birinde çocuklar kötü şeyler yaşamaz ve UNICEF artık ihtiyaç duyulan bir kuruluş olmaz.

(Böylece sizin çocuklarınız atomu parçalayabilirler. Ne de olsa UNICEF artık yok!)

Künye;

UNICEF, New York.
Yönetmen: Nick Waring, Rooftop Productions
Yürütücü Yapımcı: Richard Ahlfeldt,
Yapım Koordinatörleri: Michelle Drake ve Taryn Bigge
Yapım Asistanları: Ashley Reid ve Gavin Willmers
Özel Efekt: Gavin Willmers, Edwin Toi
Ses Tasarımı: Ethan Rank
Işık: Fanjam Combrink
Kostüm: Mika Bithell
Kamera: Lulama Godlo
Müzik: Audio Network

 

0.00 ortalama puan (0% score) - 0 değerlendirme
0 Comments

No Comment.