Kafa kağıdımda doğum tarihim 1 haziran olsa da, annemin verdiği bilgilere dayanarak söylüyorum ki Mayıs ayının 29.günü, beş buçuk kilo ağırlığında, Sakarya ilinin şirin mi şirin Karasu ilçesinde dünyaya gelmişim. Elbette ilk olarak bu gürbüz çocuğa ne isim verilecek tartışması çıkmış; ama babam öne çıkıp “adı Selçuk olacak” deyip tartışmalara son noktayı koymuş ve o günden beri Selçuk Avcı olarak yaşıyorum.

 

İlk öğrenimimi mahalle mektebinde, Karasu İnönü İlköğretim Okulu’nda tamamladım. Sekiz yıllık ilköğretim maratonumu tamamlayınca, ilk öğrenimimi mahalle mektebinde bitirmiş olmamın gazıyla babam “ben bu çocuğu askeri idadiye kayıt yaptıracağım” deyince devreye dedem girip “İhsan, onun adı artık lise” demiş ve tartışmalara son noktayı koymuş. Liseyi bitirdikten sonra haliyle bir üniversiteye gitmek gerekiyordu, onu da yaptım. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne gittim, işletme okudum, mezun oldum, yüksek lisans başvurumu da yaptım, reddetiler. (Tamamen ideolojik. Aynı düşünce yapısına sahip olmadığımız için bölüm yöneticileri ile.)

 

1999 yılında eve gelen bilgisayarla birlikte, 11 yaşında bilgisayarla tanışıp FIFA 95’te mouse ile maç yaptıktan sonra, teknoloji dergilerinin birinde photoshop demosunu buldum. Programa hayran oldum. Arkadaşlarımın yüzlerini, çıplak kadınlara yerleştirdim. Elimde alev topu tuttum, ışın kılıcı yaptım. Uğraştım da uğraştım. Adobe rahat bırakmadı sağolsun, geliştirdikçe geliştirdi programları. Hepsine bulaştım. Sigara parasına sayısız iş yaptım. Çoğu kötüydü, bir kısmı iyi.

 

Mezun oldum, iş aradım, kimse portföy bile istemedi. Madem öyle dedim ajans kurdum, kendi işimi yaptım. Müşteriler darladı kapattım. Maaş alıp çalışırım oh mis dedim.
Sonra tekrar kurdum; ama çok çaktırmadım kimseye. İstediğim müşteriyle çalışmak daha iyi oluyor.

 

Senelerce katalog dizdim, logo çizdim, junior ezdim (yalan yalan ezmedim), çok ilan gördüm, çok reklam filmi izledim, hamdım, pişiyorum. Sosyal medya paylaşımları yaptım eğlencesine. Büyük ajanslarca çalındı. Küçükler de çaldı. Fikrimin peşine düştüm, küfür yedim. (İsimlerini verebilirim.)

 

Canım sıkıldı, etrafta dolaşan çok güzel işleri insanlara göstereyim istedim. Kötü işleri de tabi. Konuyla ilgili benim de söyleyeceklerim vardı söyleyeyim istedim. Başkaları da benim işlerim hakkında atıp tutsun.