[page_title]
[page_title]

Reklam Savaşları: McDonalds vs. Burger King

Reklam dünyasının en eğlenceli tarafı karşılaştırmalı reklam diye uzunca söyleyebileceğimiz şeydir. Aslında işin özeti sataşmadır.  Bazıları da “Reklam Savaşları” diyor! (aslında çok da sevmediğim bir tabirdir reklam savaşları.)

Bizim memleketimizdeyse sataşma sadece twitter üzerinden, dünyanın en sahte diyalogları ile yapılıyor orası ayrı.

(Bu araya konuyla alakasız bir kaç şey söylemek için açtım parantezi. Henüz yapmamış olan markalar ve dijital ajanslar için kılavuz niteliğinde bir bölümdür burası. Bizdeki twitter sataşmaları şu şekilde olmaktadır;

A Markası: “Hey @B bizim yiyeceklerimiz olmasa, sizin içecekleri kim içecek?”
B Markası: “Heey neden öyle söylüyorsun @A yaz geliyor herkes bizi bekliyor ama… :)”
A Markası: “O zaman gel de bir kampanya başlatalım 😉 @B”
B Markası: “Olur tabi @A. Sizin ürününüzden alana bizim ürünümüzde indirim yapalım :)”
A Markası: “He he he @B. Sizin üründen alana bizimkini, bizim üründen alana sizinkini verelim. Ne dersin? :))”
B Markası: “Çok güzel @A <3”
A Markası ve B Markası kampanyayı özetleyen bir tweet atarlar. Sonra akabinde sosyal medya içerik sitelerinde bu “atışma”(?) yayınlanır ve bu “ayı kardeşli çocuk programı” tadındaki twitter atışması ne kadar da güzel olmuştur diye sevinilir.

Bu tarifi aynen uygularsanız sizin de mis gibi eğlencelikli bir sosyal medyanız olabilir.)

Senelerdir sektörde bir ah vahdır karşılaştırmalı reklam durumu. Bizim ülkemizde yapılmıyor. Hatta bir aralar baya bildiğiniz yasaktı karşılaştırmalı reklam. Şimdilerde ise “en yakın rakibine” göre seviyesinde. Bunun yapılmamasını ben gayet mantıklı buluyorum. Sonuçta ülkede müşterisine sosyal medyada küfür eden yöneticiler var bolca. Bu yöneticinin kendi markası ile ilgili aşağıdaki gibi bir reklam yapıldığını düşünsenize… Orayı yıkarlar Faruk yıkarlar!

Neyse, meselemize dönelim;

McDonalds, Fransa’da TBWA Paris ile birlikte McDonalds gayet eğlenceli bir iş yapmış. Kocaman bir Burger King billboardu hazırlayıp rakibine bir güzellik yaparken, kendilerinin billboardu küçücük kalmış yanında. O rota üzerindeki en yakın McDonalds ve Burger King restorantlarını gösteren billboardları yolun kenarına bir güzel yerleştirmiş.

Gerçekten sataşmalı reklam olayını başarıyla gerçekleştirmişler; ama işte bu sataşmanın genelde en iyi tarafı karşı atak oluyor. Sonuçta son gülen iyi güler. Kendisine gelen ortayı en iyi şekilde değerlendirip cevabını veriyor, Buzzman ile birlikte Burger King. Adeta mest oluyoruz!!

Yazımı, bu sataşma işinin en büyüğü olarak geçen, internette ikide bir karşınıza “reklam savaşları” olarak çıkan bir sataşma serisini bitiren Bentley ilanı ile bitiriyorum. (Açıkçası bu “reklam savaşları”nın gerçekliği ile ilgili de çekincelerim yok değil hani.)

reklam savaşları
0.00 ortalama puan (0% score) - 0 değerlendirme
0 Comments

No Comment.