Özçekim için değil Özçizim için

Oscar ödüllerinde çekilen selfie (bundan böyle özçekim olarak anılacaktır) ile fotoğraf anlayışı artık başka yerlere gitti. Samsung’un hamlesi olan bu Oscar özçekimi, cep telefonlarının berbat haldeki ön kameralarının daha kaliteli olmasına, sırf özçekim yapmalık uygulamalara, #nofilter’lara, acayip acayip aletlere, cep telefonu lenslerine ve daha bir sürü acayip şeye sebep oldu. Hatta bir tek Samsung bu işten yeterli faydayı sağlayamadı, diğer herkes aldı yürüdü.

Şimdi de bu olayı başlatan Samsung, NX serisi mini kamerasıyla daha değişik bir mevzu deniyor. NX Serisi kamera için “For self-portraits. Not selfies.” diye bir kampanya başlatmışlar. Ben bunu “Özçizimler için. Özçekimler için değil.” olarak çevirdim.

Üç ünlü ressam, Frida Kahlo, Vincent van Gogh ve Albrecht Dürer’in kendi çizdikleri portrelerini makinelerine uyarlamışlar. Olay bu kadar. Öyle çok inanılmaz bir fikir değil; fakat görseller çok hoş olmuş.

Kapanyanın geliştirilmesi Leo Burnett İsviçre‘ye ait.

samsung-özçekim-durer
samsung-self-portraits-kahlo-özçekim
samsung-self-portraits-vincent-özçekim
samsung-self-portrait-durer-özçekim
samsung-self-portrait-kahlo-özçekim
samsung-self-portrait-vincent-özçekim
durer-self-portrait-1498-özçekim
kahlo-self-portrait-özçekim
van-gogh-self-portrait
Yazan /

[email protected]

Kafa kağıdımda doğum tarihim 1 haziran olsa da, annemin verdiği bilgilere dayanarak söylüyorum ki Mayıs ayının 29.günü, beş buçuk kilo ağırlığında, Sakarya ilinin şirin mi şirin Karasu ilçesinde dünyaya gelmişim.