[page_title]
[page_title]

Mobil UI Tasarımı – 1 : Temel Sayfa Tipleri

Kabul edelim ki mobil cihazlar (genelde telefonlar) hayatımızı bir şekilde ele geçirdi. Her an elimizde bir dikdörtgenle yaşıyoruz. Gerek sosyalleşmek, gerek normal hayatımızda, gerekse de iş hayatımızı kolaylaştıran, destekleyen birbirinin alternatifi tonla uygulama mevcut. Aslında mobil UI tasarımı tek başına incelenmesi gereken bir konu sayılabilir. İşte bu noktada bir tasarımcıya düşen görev kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda keyifli, kolay ve tatmin bir deneyim sağlayan bir arayüz oluşturmaktır. Bu sebepten tasarımcılar mobil uygulama evreni hakkında olabildiğince bilgi sahibi olmalı, bileşenlerini ve işlevselliğini bilmelidir.

İyice gelişen kod sistemleri ile artık standartlaşmış ekranları bir görüşte ayırt etmek zorlaştı. Mobil UI tasarımı hala daha eski anlayıştan izler taşıyorlar elbette; ama artık sadece işlevselliğin yanında görsellik, kolaylık gibi başka etkenlerin de kullanım tercihini etkilemesi sebebiyle epeyce bir farklılaşma söz konusu. Bu yazımda en yaygın mobil uygulama sayfalarından ve mobil UI tasarımı içerisindeki özelliklerinden bahsedeceğim.

Ortak Sayfalar

Splash Screen (Yükleme / Açılış Ekranı)

Daha önce “Muhteşem Bir İlk İntiba Yaratmak” yazımda da bahsettiğim gibi ilk intiba kullanıcının bir mobil uygulama ile ilgili fikrini epeyce etkileyen önemli bir noktadır. Bir splash screen’in en az uygulama kadar ilgi görmesi gerekir. Kullanıcının deneyimin başladığı nokta olan splash screenden de memnun kalması önemlidir. Mobil UI tasarımı yaparken bunu asla ve asla unutmayın.

Splash screen, genelde minimalist bir anlayışla tasarlanır. Ürünün ismini, logosunu ya da sloganı içerir. Farklı cihazlarda benzer sonuçları elde edebilmek için odak noktası olarak ekranın ortası tercih edilir.

mobil ui tasarımı
Splash Screen by Samuel Medvedowsky

Splash Screen by Samuel Medvedowsky

Splash screenler özünde birer ‘oyalayıcı’ oldukları için dikkate alınması gerekli bir iki nokta var. Splash screenden asıl uygulama elranına geçme süresi mümkün olduğunca kısa olmalıdır. Bu süre 8-10 saniyeyi geçmemelidir. Aksi halde kullanıcı sıkılmaya başlar. Kullanıcı o uygulamayı splash screenle vakit geçirmek için seçmedi. Aynı zamanda çok da kısa olmamalıdır. Yarım yamalak görüneceğine, hiç görünmesin daha iyi. O yüzden splash screen 5-8 saniye arasında gözükmelidir.

Ayrıca kullanıcının splash screendeki ilerlemeyi görebilmesi de iyi olacaktır.

İlerlemeyi, yükleme çubuğu ya da yüzdelik ilerleme şeklinde göstermenizde fayda var.


Onboard Tutorial Screen (Uygulama içi öğretici ekranı)
Öğretici ekranları uygulamanın genelini, navigasyon sistemini, kısa yolları vesaireleri kullanıcıya gösteren ekranlardır. Uygulamayı ilk kez kullananlar için özellikle etkili sayfalardır.

mobil ui tasarımı
Onboarding Animation

Onboarding Animation

Öğretici ekranlarının belirli bir standardı olması mümkün değildir. Tamamen o uygulamaya hastır; fakat yine de genel bir tarz yerleşmiştir. Genellikle çizimlerden oluşur ve kullanımı kolay yoldan öğretmeye yöneliktirler. Yine azımsanmayacak oranda da kullanıcının öğreticiyle daha rahat bağ kurmasını sağlayacak maskotlar da kullanılmaktadır.


Ana Ekran
Ana ekran herhangi bir uygulamanın en önemli bileşenidir. Mobil uygulamalar özelinde bakarsak kullanıcılar çoğu işlemi ana ekran üzerinden gerçekleştirir. Ana ekran da mobil uygulama özelinde, amaca bağlı olarak tasarlanır; fakat yine de bazı ortak bileşenler içerir. Arama çubuğu ya da arama butonu, diğer içeriklere ulaşılmasını sağlayan bağlantılar ana ekranların ortak özellikleridir.

Menü Ekranı
Etkileşimi kolaylaştırmak için, kullanıcıyı tek dokunmayla istediği yere götüren navigasyon bileşenidir. Ana ekranın bir parçası ya da ayrı bir menü ekranı şeklinde iki farklı yöntemle uygulamaya yerleştirilir. Mobil uygulama özelinde olmasa da kullanıcı etkileşimini kolaylaştırmak adına 7 veya daha az element barındırması tavsiye ediliyor. Daha fazla menü bileşeni gerekiyorsa kategorize etmek iyi bir fikir olabilir.

mobil ui tasarımı

Giriş ve profil ekranları
Mobil uygulamaların çoğu kullanıcılara kişisel hesap oluşturma imkanı tanıyor. Bu yüzden bir tasarımcı giriş ve profil ekranlarını iyi bilmelidir. Giriş ekranları, kullanıcının uygulamaya giriş yapmasını mümkün olduğunca kolaylaştırmalıdır. Kullanıcı adı ve şifresini girebileceği iki form kutusu ve onay butonuyla birlikte kayıt olma seçeneği mutlaka bulunmalıdır.

Profil ekranı
Kullanıcıların kişisel verilerini görebildiği ya da sosyal paylaşım temelli bir uygulama ise yaptığı paylaşımlara ayrıca hesap ayarlarını, gizlilik durumu gibi seçeneklere ulaşabildiği ekrandır. Bir nevi uygulama ve kullanıcı arasındaki kişisel alandır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri profil sayfası içerisindeki bilgilerin sınırlandırılmasıdır. Sınırlandırma yapılmazsa karmakarışık bir profil ekranıyla karşılaşacaktır kullanıcı. Bu sayfa mümkün olabildiğinde minimalist bir anlayışa sahip olmalıdır.

İstatistik ekranı
Bazı mobil uygulamalar kullanıcı etkinlikleri ile ilgili istatistikler bulundurur. Uygulama ne kadar çok veriye sahipse, istatistik ekranının tasarımı o derece zorlaşır. İstatistiklerin kullanıcı tarafından tam olarak anlaşıldığından emin olunmalıdır. Kullanıcıya, verileri açık ve kolay bir şekilde verebilmelidir. Bunu farklı şemalarla, eğriler ve tipografiler kullanarak sağlayabilirsiniz.

mobil ui tasarımı

Takvim
Etkinlik ya da yapılacaklar listesi gibi uygulamalar başta olmak üzere başka bir çok uygulama kullanıcıya kişisel bir takvim sunar. Uygulama türüne göre göre takvimin işlevi değişse de görünüş olarak uygulamanın geneline uygun olmalıdır.

Temel sayfa tiplerini tanıdık, bir sonraki bölümde spesifik uygulamalar için ortak sayfaları inceleyeceğim.

0.00 ortalama puan (0% score) - 0 değerlendirme
0 Comments

No Comment.