[page_title]
[page_title]

Mobil UI Tasarımı – 2 : E-Ticaret Sayfa Tipleri

“Bir önceki bölümde” mobil uygulamalarda, tür farketmeksizin, bulunan ortak ekran tiplerinden bahsetmiştim. Bu bölümde ise e-ticaret mobil uygulama tasarımı yaparken size fayda sağlayacak ekran tiplerinden bahsedeceğim.

Katalog ekranı
Bir e-ticaret projesinin ilk amacı ürün satmaktır. Mümkün olabildiğince açık ve net bir şekilde bu ürünlerin de listelendiği bir sayfaya ihtiyacı vardır. Buna katalog sayfası ya da listeleme sayfası diyoruz. Katalog sayfaları için tasarımcıya düşen görev, kullanıcıların dikkatini çekip, onları ürün almaya teşvik edecek bir katalog sayfası oluşturmaktır.

Mobil uygulamalar özelinde, diğer bir çok e-ticaret uygulamasında da olduğu gibi genellikle dikey eksende kaydırarak listelenebilen bir katalog sayfası olmasında fayda var. Mobil uygulama tasarımı

Başka bir yaklaşım olarak yatay eksende listeleme yapabilirsiniz. Kullanıcı yatay eksende bir kaydırma hareketi ile diğer ürünleri görüntüleyebilir. Yatay eksenli listeleme kullanırken sezgisel bir kullanım elde edebilmek için son ürünün tamamını değil bir kısmını gösterebilirsiniz.

Ürünlerin fotoğraf ya da çizimleri elbetteki yüksek kaliteli olmalı ve kullanıcıya alacağı ürünü net bir şekilde göstermeli.

mobil uygulama tasarımı
E-commerce UI app by Cuberto

Katalog ekranında kullanıcıyı harekete geçirecek, ürünü sepete eklemesini sağlayacak bir buton da bulunmasında fayda vardır. Böyle kullanıcı beğendiği bir ürünü ya da ürünleri fazladan bir sayfayla etkileşime girmeden satın alabilirler.

Ürün detay ekranı
Bu ekran, kullanıcının ne aldığını tam olarak detayları ile öğrendiği ekrandır. Ürün detay ekranı, açık bir şekilde ürünle ilgili önemli detaylar ile birlikte sayfanın odağında bulunan ürün fotoğraf ya da çizimlerini içermelidir. Ürün görselleri ve açıklamaları ne kadar detaylıysa kullanıcının satın alma kararı vermesinde o kadar etkilidir.

mobil uygulama tasarımı
Furniture Store App by Muhammad Wildan Wari

Ödeme Ekranı (Checkout Screen)
Bu ekran, kullanıcının satın alma öncesindeki gördüğü son ekrandır. Bu noktada tasarımcıya düşen en büyük iş kullanıcıyı rahatlatmaktır. Bu sayfa, kullanıcının iletişim, adres, kredi kartı gibi belirli kişisel bilgilerini paylaştığı bir sayfa olduğundan bu sayfa tüm bu bilgilerin girildiği formlardan ayrı sayfanın o markaya ait olduğunu belirten, kopya sayfa olmadığını, güvenli bir sayfa olduğunu belirten bazı metinler, uyarılar varsa sertifikalar bulundurmalıdır.

0.00 ortalama puan (0% score) - 0 değerlendirme
0 Comments

No Comment.