[page_title]
[page_title]

LC Waikiki Mobil Uygulamasını Nasıl Tasarladık? — B.8: Siparişlerim

Adet olduğu üzere önce bir önceki bölümün reklamını yapıyor, sonra asıl konumuza geçiyorum. Önceki bölüm için aşağıdaki bağlantıyı, tüm bölümler için ise sağ taraftaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Reklamları bitirdiğimize göre asıl konumuza geçebiliriz: Sipariş Takip sayfası.

Aslında bu bölümü tümden “profil sayfaları”na ayırmayı planlamıştım; ama yazıya başladıktan sonra bu sayfaların aslında bu uygulama özelinde değil, kendi başına bir yazıyı hakettiğini düşündüm ve o yüzden kendi uygulamamızda radikal değişiklik yapılan bir alt sayfayı anlatmaya karar verdim.

Kısa zamanda, genellikle üvey evlat muamelesi gören, “amaan halledilir onlar” statüsünde olan bu sayfalar hakkında yazmayı planlıyorum. O yüzden asıl konumuza geçiyorum.

Kargom Nerde?!

Sipariş takibi, e-ticaret sitelerinin ya da uygulamalarının en çok kullanılan özelliklerinden biri. İnsanlar her ne kadar mağazadan almadığını, ürüne hemen sahip olamayacaklarını, teslim olması için belli bir süre geçmesi gerektiğini biliyor olsalar da mümkün olan en hızlı şekilde ürünlerine kavuşmak istiyorlar ve bu yüzden bir sipariş sonrasında sürekli bu sayfalarda geziniyorlar. Çünkü hiç görmediğim bir ürüne para verdim ve henüz teslim almadım. Resmen korkunç!

Kısacası bu sayfaya gereken önemi vermeliydik. Daha önce tonla bahsettiğim üç temel kuralımız tabi bu sayfa için de geçerliydi. Kompakt, hızlı ve kolay. Kullanıcı bu sayfalarda da ilk olarak, o an ihtiyacı olan kadar bilgi görecek daha detaya inmek isteyenler de bunu kolaylıkla yapabilecekler. Yine uyarıları, yönlendirmeleri de bu üç temel kuralara göre yaptık tabi.

Öncelikle profil sayfalarının geneli, aşağı yukarı nasıl tasarlanacağı belli olan sayfalardır. Bu kümülatif bir deneyimdir artık. Tam 24 yıllık bir deneyim! 1996 yılında yayına başlayan ilk e-ticaret web sitesinden beri aşağı yukarı hep birbirine benzer haldeydi. Bu noktada Amerika’yı yeniden keşfetmeye çalışmak abesle iştigaldir. O yüzden odaklanmamız gereken nokta kullanıcının hızını artırabilmekti. Bizde oraya odaklandık.

Kırmızı aşkın, mavi huzurun rengidir…

Renklerin öneminden, anlamlarından, hoşlandığınız insana hangi renk çiçek almanız gerektiğinden bahsetmeyeceğim; ama yine de renk kullanımı ile ilgili zamanında birkaç kelam laf etmişliğim var, merak edenler yazının sonundaki bağlantıladan ulaşabilirler.

Bizim bu noktada renk seçimlerimiz tamamen kullanıcının işini rahatlatma üzerineydi. Bunu da dünya üzerinde belki de en kolay yeşil, sarı ve kırmızı ile verebilirsiniz.

Image for post

Yukarıdaki görsel bomboş olmasına rağmen kişilerde belirli hisler uyandıracaktır muhtemelen. Bu üç beyaz kutucuğun altındaki küçük renkli çizgiler kendilerini çok rahat şekilde ifade edebilirler. Bu “rahat ifade edebilme yeteneği” zaten hedeflerimizden biri olan, daha önce de bahsettiğim, ismini “gözucu deneyimi” koyduğumuz tasarım anlayışına da birebir uyan bir şey.

Peki, neden trafik ışıkları gibi renkleri kullanmayı seçtik? Özellikle stil şemasındaki ana rengimizi, olumlu kutucuk için kullanmak belki de(?) en doğru yöntem olacaktı. Daha doğrusu beklenen aslında bu yöndedir. Fakat biz ana rengimizi kullanıcının macerasında (user journey) bir sonraki adıma geçişi sembolize etmesi için kullandık tüm tasarımda. Ana rengi gören kullanıcı sezgisel olarak ödemeye (checkout) doğru yaklaştığını hissetmesini istedik; fakat bu sayfa artık siparişin verildiği ve takip edildiği sayfa. Bu yüzden bunu ana akışımızdan ayırmak istedik ve yeşil rengi de ana rengimiz olan maviye göre daha hızlı şekilde olumlu algılanacağı için seçtik.

Bu ana kadar bahsettiğim şeyleri bir araya getirdiğimizde şu an uygulamamızda varolan tasarıma ulaşmış olduk.

Peki klasik soru geliyor; Başardık mı?

Kullanıcı araştırmamıza göre başardık. Uygulamanın en beğenilen sayfalarından biri Sipariş Takip sayfası. Tabi bazı eksiklikleri ya da kullanıcının istediği şeyler de var. Onları da listemize aldık, tasarımlarını hazırlıyoruz.


Bir sonraki bölümde görüşmek üzere.

Okuma için teşekkürler.

Renkler ile ilgili söylediklerimi merak edenleri 2018 yılına geri götürelim;

UI TASARIMINDA RENK KULLANIMI

UI TASARIMINDA IŞIK VE KARANLIK: RENK ŞEMASI SEÇİMİ

0.00 ortalama puan (0% score) - 0 değerlendirme
0 Comments

No Comment.