[page_title]
[page_title]

LC Waikiki Mobil Uygulamasını Nasıl Tasarladık? — B.3: Kapsam, analiz ve planlama

LC Waikiki mobil uygulaması tasarım sürecinin bir önceki bölümünde konsept, prototip ve onay sürecini anlatmıştım. O yazıya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


Dikkat ettiyseniz henüz tam manasıyla tasarım adımına geçmiş değiliz. Düzgün bir tasarım sürecinin olmazsa olması ön hazırlıktır. Ön hazırlık yapmadan, kervan yolda düzülür diye düşünüp yola çıkar, kapsam belirlemeden, planlama yapmadan projeye başlarsanız o kervan, o yol boyunca, çok üzülür.

Özellikle zaman kısıtı olan projelerde planlamanın önemi kat kat fazla.

Neyi kapsamalıyız?

Sunumumuzu yapıp, tasarım konsepti için onayımızı aldık. Şimdi çalışmaya başlayabiliriz; ama neye? Bizim konseptimiz her ne kadar onaylanmış olsa da hem nihai tasarımlar değil, hem de önümüzde bir teslim süresi var. Bu teslim süresinde aklımızdaki her şeyi hayata geçirmek mümkün değil.

O yüzden bir kapsam belirleyip, uygulamayı fazlara ayırma kararı aldık. Birinci fazda hızlıca aksiyon alabileceğimiz, başarılı şekilde hayata geçirebileceğimiz fikirleri kapsama dahil ettik.

Uçuk fikirleri direkt olarak birinci fazdan çıkarttık. 🙂

Varolan deneyimi değiştirdiğimiz için, üstüne bir de uçuk fikirleri koyarsak, zaten düşeceğini bildiğimiz kullanıcı memnuniyeti iyice dibi görebilirdi. O yüzden en başta belirli bir riski alıp, sonraki adımlarda alışkanlık yaratmış bir deneyimi kısmi şekilde değiştirerek riski bölümlendirmek en mantıklı olanıydı.

Yola çıkış öncesi hazırlıklar

Kervanı yolda düzmek demek, işin sonunda elimizde kalan ne varsa onunla idare etmek demektir. Taşıyacağın yükü bilmeden, o yükü taşımak için kaç kişi gerekir bilmeden, o kişilerin beslenmesi vesaire gibi lojistik desteğini belirlemeden, hangi köyde hangi satıcıdan yiyecek alacağını önceden belirlemeden kervanın o yolu tamamlaması pek olası değil.

O yüzden en ince ayrıntısına kadar bir çalışma planı çıkarttık. Ne zaman tasarım analizleri yapılacak, hangi zaman aralığında hangi sayfalar tasarlanacak, yazılım analizleri yazılacak, geliştiricilere teslim edilecek, geliştiriciler teste açacak, içerik ekipleri içerikler için görselleri ne zaman hazırlayacak… Her şeyi hafta hafta planladık. Bütün proje takvimini çıkarttık.

Bu plana %100 sadık kalabildik mi?

Cevap basit; kalamadık. 🙂

Epey başarılı olduk aslında teslim tarihini çok kaçırmış sayılmayız.

lc waikiki mobil uygulaması

Analist mi Analizci mi?

Haklarını verelim, bu tarz projelerde belki de en arkada kalan kişiler analistler ve test uzmanları. Sadece tasarımcı ve geliştiriciler projeyi yapmış gibidir; ama gerçekte durum böyle değil aslında. Kabul edelim ki geliştirici ve tasarımcılar biraz garip insanlardır. Kafalarında yapacakları şey bellidir ve genelde bir şeyi söylediklerinde kafalarındaki tüm şeyin anlaşıldığını düşünür. Tasarımcı ve yazılımcıların anlaşamamalarının sebeplerinden biri budur bence.

Bu noktada analistler aradaki köprü oluyorlar. Örneğin bu projenin tasarımını yaparken aklımıza bile gelmeyen onlarca senaryoyu önümüze getirip tasarımlarını istediler. Onlarca hata bildirimi, metin kutularının bildirimleri, buttonun aktif ve pasif olduğu durumlar vesaire vesaire…

Bir de bunun üzerine yapılan tasarımların analizlerini yazıp geliştiricilerle paylaştılar ve geliştirme sürecinde aktif olarak takibini yaptılar. Ben şahsen tasarımcılar ve geliştiricilerle aynı zaman diliminde muhattap olmak istemem.


Artık nihayet tasarım aşamasına geçeceğiz. Bir sonraki yazı anasayfa tasarımının sürecini anlatacağım.

Okuma için teşekkürler.

lc waikiki mobil uygulaması
0.00 ortalama puan (0% score) - 0 değerlendirme
0 Comments

No Comment.