ünlü kullanımı

Türk Reklamcılığında Ünlü Kullanımı

Türk reklamcılığı diye bir şey var arkadaşlar ve gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki iyi bir durumda değil. Baya kötü durumda! Bunlardan da en kötü haldeki sanırım ünlü kullanımı ya da bizim sektörde en çok kullanılan haliyle celebrity!

Şimdi size içeriden bir bilgi veriyorum; reklam kampanyası yapılacaksa ve bu kampanyada ünlü kullanılıyorsa bunun bir kaç sebebi vardır. Birincisi müşteri kendisi illaki “celebrity” istiyordur. Çünkü markası o kadar kuvvetlidir ki buna yaraşan şey tabiki bir ünlüdür. Başkası düşünülemez bile! Verelim parası neyse oynasın diyeni de duydum, parası yetmediğinden sırf tanışmak için birkaç ünlüyle “seçme yapagh yeaa” diyeni de!

İkincisi kolaycılık. Ver ünlünün eline/altına/üstüne ürünü ben bunu kullanıyorum desin. Tamam! Al sana mis gibi reklam oldu. Müthiş senaryolara, cin fikirlere gerek yoktur böyle reklamlarda. Zaten genelde olmazdan ziyade olamaz bence. Çünkü tüm parayı celebritye verdiği için prodüksiyon otomatikman düşük bütçeli olması lazım. Bunun için de öyle devasa fikirlere dalınmaması lazım. (Tabi büyük fikir büyük prodüksiyon demek değildir. Gayet minik bir fikre devasa bütçeler ayrılabilir ya da tam tersi. Henüz bizim sektörde neye ne kadar harcanacağı ile ilgili durum netleşmiş değil. Bir plansızlık söz konusu sanırım.)

Örneğin bu Orkide Yağ reklamı. Fikir belki üzerine oturup konuşulduğunda, yazanın mantık çerçevesinde güzeldir. (Misal “bu ne yağ?”, “aman yağ?” derken diğer yağ markalarına olmamış diye giydiriyoruz diye düşünmüş olabilir. Bilemeyiz.) Fakat gel gelelim tam da anlatmaya çalıştığım şeyi görüyoruz reklamda. Üstüne çok çalışılmadığını düşündüğüm metin var. Cin olmayan fikir var. Parasını verdik oynayacak tabi denilen celebrity de var. Daha ne olsun!

Not: Bari packshot’ta yağ şişesine sarılma olayı olmasaydı ya.

Üçüncü sebep karizma!
Ama bu karizma celebritynin değil müşterinin tabi. Buradaki esas düşünceleri “arkadaş adam basmış parayı oynatmış. Valla helal olsun!!” dedirtmek. Bunu yazının başında dediğim gibi müşteri kendisi de isteyebilir, ajans da önerebilir. Eğer ajans öneriyorsa kesinlikle fikri satarken şu cümle kullanılıyordur; “Siz sektörünüzün öncüsü/lideri/kralısınız. Marka değerinizi yansıtacak bir ünlüyle çalışmak prestijinize prestij katacak!” Benim önerim eğer reklam yaptırmak istiyorsanız ve size bu cümle kuruluyorsa koşarak uzaklaşın. (Bu cümleyi hayatımda hiç kullanmadım demiyorum. Kullandım tabi.)

Olayı ucundan kıyısından anlatabildiysem ne mutlu! Yazıyı burada bitiriyorum. Aşağıda reklamlarda ünlü kullanımı ile ilgili iyi ve kötü birkaç örnek ve kendi yorumlarım var.


Son zamanlarda zaten çokça konuşuldu bu reklamlar. Ben üzerine fazla yorum yapmayacağım. Ama sormak istiyorum; byte ile ölçülen bağlantı hızı ile metre ile ölçülen fiziksel hızı nasıl bağdaştırdınız? Ronaldo’nun aslında bir robot olması ile alakalı bir durumsa cevap, değişen bir şey olmuyor.

Yazan /

[email protected]

Kafa kağıdımda doğum tarihim 1 haziran olsa da, annemin verdiği bilgilere dayanarak söylüyorum ki Mayıs ayının 29.günü, beş buçuk kilo ağırlığında, Sakarya ilinin şirin mi şirin Karasu ilçesinde dünyaya gelmişim.

Yorumla