reklam müziği

Türk Reklamcılığında Müzik Kullanımı

Türkiyede reklam müziği denince aklına gelen ilk şeyi söyle deseler, “hangi müzik?” diye sorarım. Bu kadar net.

Çoğu zaman reklamlar müziksiz olmaz. Reklam müziği her şeydir o reklamlarda. Çoğu zaman diyorum çünkü bence bazı durumlarda müzik kullanımı dünyanın en gereksiz şeyi. Bazı durumlardaysa tüm reklamı sırtına alıp yürüyen (hatta bazı zamanlarda kurtaran) şey. Mesela sadece “Sucu Çocuk” desem hepinizin kulağında çınlar Melih Kibar’ın o bestesi. İşte böylesi bir müziğe uygun bir hikayeyle hiç diyaloğa bile gerek duymadan enfes bir reklam hazırlayabilirsiniz. Fakat benim anlatacaklarım tabi, her zamanki gibi enfes olmayanlarla ilgili.

“Şarkı Sözlerini Sucukla Değiştir”

Sevdiğim insan (kişisel olarak tanımıyoruz birbirimizi) Aylin Aslım hanımefendiler, mayıs ayında bu başlıkta bir yazı yayınlamıştı. Kendisi müzisyen olduğu için bu konuya pek tabi benden daha hakim. Görüşlerini de tamamiyle destekliyorum. Bahsettiği konunun ajans tarafında işler nasıl yürüyor biraz bundan bahsetmek istiyorum ek olarak.

Daha önceleri de sıkça bahsettiğim gibi sektörde yığınla kötü giden şey var. Kalifiye eleman kaçışı, ucuz iş gücüne yönelmek için kılı kırk yaran patronlar, hakettiğinin altında kazandığı ve hakettiğinden fazla çalıştığı için haklı olarak (bence) potansiyelinin altında iş çıkartan emekçi, patronların olabilecek en ucuza maledip satabileceği en pahalı fiyata satma sevdası… üç gün üç gece sayabilirim bunlardan. İşler çok kötüye gidiyor, daha da kötü olacak.

İşin müzik kısmında sıkıntı özellikle maliyetlere dayanıyor. Maliyetlerin çok yüksek olmasından bahsetmiyorum. Maliyetlerin yüksek olduğu düşüncesi sıkıntı. 3 kuruşa adam çalıştırmayı kendine hedef bellemiş insanlardan maliyet karşılamak gibi bir şey beklememek lazım. Milyonlar kazanan insanlardan bahsediyoruz burada. Özgün ve güzel değil ucuza maledilen pahalıya satılan işler kovalayan insanlardan bahsediyoruz.

Bu bahsi geçen insanlar bu sektörü bırakmayacaklar. Artık çok geç, sektör ele geçirildi bir kere.

Şarkılı Türkülü Reklam Yapma Kılavuzu

Şimdi hiç uğraşmadan nasıl şarkılı türkülü reklam yapılır tarifini veriyorum, siz de bu formülle reklam yapabilir ve cukkayı götürebilirsiniz. (Tabi elmalılardan fırsat bulabilirseniz.)

Gerekenler;
1 adet metin yazarı (tercihen nazım konusunda yeteneksiz)
1 adet bilindik şarkı (Barış Manço olabilir)
1 tutam hikaye
1 komedi oyuncusu (tercihen tanınmış)
1 büyük boy müşteri

Bilindik bir şarkı, metin yazarıyla birlikte iyice yoğurulur, hamur haline getirilip uzatılır ve cıvıklaştırılır. Prodüksiyon aşamasına kadar iyice dinlendirilir. (Dinlendikçe kulağa daha çok alışacaktır.) Çekim sırasında komedi oyuncusu şekilden şekile sokularak hikayenin yetersizliği ve şarkının kötülüğü kapatılır. Post prodüksiyondan sonra büyük boy müşteriye servis edilir. Afiyetle yenir.

Yersen!

https://www.youtube.com/watch?v=uJSexLV_RAA
Yazan /

[email protected]

Kafa kağıdımda doğum tarihim 1 haziran olsa da, annemin verdiği bilgilere dayanarak söylüyorum ki Mayıs ayının 29.günü, beş buçuk kilo ağırlığında, Sakarya ilinin şirin mi şirin Karasu ilçesinde dünyaya gelmişim.

2 Yorum

 • Gözde
  17 December 2016

  Bizde böyel bir anket ödevi hazırlıyoruz ama o kadar dar kapsamlıymış ki az araştırılmış ve bu konu hakkında soru bulamıyoruz bzize yardımcı olabilirmisnzi

  • Selçuk Avcı
   20 December 2016

   Tabi, elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.6

Yorumla