Gerçek Zamanlı Pazarlama Nasıl Yapılmaz?

Gerçek zamanlı pazarlama artık reklam sektörünün en önemli silahlarından. İnternette ses getiren bir olayla ilgili anında reaksiyon göstererek bir nevi tweet atmak da denilebilir. Çünkü bizdeki karşılığı bu!

Peki bu mevzu nasıl başladı?
İlk olarak nasıl başladı tam olarak bilemesek de Türkiye’de bu işin ilk örneği Yandex sayılabilir.
TTNET‘in en iyi browser anketine verdiği tarihi ayarı hangimiz unutabilir.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Dersine Giriş 1

Zaten mevzu işte bu tweetten sonra değişti. Şimdi, sektörün içinden biri olarak rahatça söyleyebilirim ki atılan bu tweetten önce reklamveren için bu tarz paylaşımlar yapmak büyük risk almaktı. (Nedenini kimse bilmiyor; ama öyleydi.) Ne demek koskoca holding ergen kız gibi tweet mi atacaktı?!! Tamam bir twitter hesabı olmalıydı; ama ordan da gayet ciddi bir dille duyuru yapardık yeterdi!

Fakat işte Yandex’in açtığı bu yolda reklam veren anladı ki minimum bütçeyle maksimum erişim sağlanabiliyormuş! Demekki fikir her şeymiş; prodüksiyon sonra geliyormuş. 8 karakter ve 1 görselle bütçe ayırıp reklam vermekten daha fazla geridönüş alınabiliyormuş.
Kısacası bir aydınlanma çağı başlamıştı online mecrada; ama gel gelelim biz işin bokunu çıkaranlar ülkesiyiz. Artık her ota boka “gerçek zamanlı pazarlama” yapmanın peşinde herkes!

Gerçek zamanlı pazarlama yapmak da işte öyle her önüne gelenin harcı değilmiş, gün geçtikçe onu anlıyoruz. Dünyanın en zorlama işlerini çıkmaya başladı artık. Mars’ta su bulunur ona koşalım, Pluton’un resmi gelmiş haydiiii, falan olmuş hurraa!!

Her hıyarım var diyene tuzlukla koşulmaz..
Az biraz sakin kalmakta fayda var. Kötü iş olacağına, hiç olmasın daha iyi.

Alın size birkaç kötü örnek;

hı hı romantik evet


 

neden yemeksepeti, neden?


 

güneş tutulmasını 3D olarak izlemek?

 


oldu mu şimdi?


 

etlerimiz kapımıza kadar?


 

ayh ne güldük ya!!!

Yazan /

[email protected]

Kafa kağıdımda doğum tarihim 1 haziran olsa da, annemin verdiği bilgilere dayanarak söylüyorum ki Mayıs ayının 29.günü, beş buçuk kilo ağırlığında, Sakarya ilinin şirin mi şirin Karasu ilçesinde dünyaya gelmişim.