Hızlı Bakış: Flow

Yeni şeyler denemeyi severim. Bunlara yeni uygulamalar ve yeni araçlar da dahil tabi. Uzun zamandır işlerimin de yoğun olması yüzünden ne bir şeyler yazabiliyordum, ne de yeni şeyler deneyebiliyordum.

Yeni yeni uygulama ya da araç yeni bir keşif şansı bana göre. Hem aklındaki konseptleri uygulamaya geçirebilmek için, hem de uygulamaların sınırlarını görüp zorlamaya çalışmak için. Uzun zamandır, normalde Sketch kullansam da, projelerimde Adobe XD kullanıyordum. Bazı lisans durumları ve teslim tarihinden dolayı böyle bir zorunluğa girmiştim.

Bir süre sonra Adobe XD bir alışkanlık haline dönüştü. Özellikle “auto-animate” geldiğinden beri özellikle konsept ve prototiplerde XD kullanıyordum. Bu da beni bir süre sonra tembelleştirmeye başlamıştı. Auto-animate çok güzel bir özellik olsa da bazı durumlarda insanı çıldırtıyor. Hele bir de timeline olmaması durumuna hiç girmek bile istemiyorum 🙂

Neyse, bu düşüncelerin arasında yeni bir şeyler denemek için bakınıyordum ki Flow uygulamasına rastladım ve denemeye karar verdim. Kayıt olup 15 günlük deneme sürümünü indirdim. İndirme sayfasındaki görseli görünce, onu hareketlendirmeyi denemek istedim. Biraz zorlu oldu; ama oldu.

Uygulamayı açmadan önce ne dökümantasyonu okudum, ne de tutorial izledim. Hiçbir şey bilmeden kullanmayı istedim açıkçası.

https://dribbble.com/shots/11548983-First-time-with-the-Flow

Arayüz

Arayüz epey temiz ve sade. Her şey olması gerektiği yerde gibi görünüyor. Bu güzel bir şey. Bazen yeni bir uygulama ya da aracı denediğinizde, ilk kullanım insanı zorlayabilir; ama Flow karışık gelmedi gözüme. Bu tarz uygulamalara hakimseniz, Flow’u çözmeniz çok vaktinizi almayacaktır.

Çok basit bir timeline var Flow’da. Kullandığım veya denediğim bir çok uygulamadan daha basit bir timeline olduğunu rahatça söyleyebilirim. Fakat bu basitlik bazı zamanlarda işimi zorlaştırdı. Daha fazla yetenek bekliyorsunuz ister istemez. Hatta çok kompleks hareketler tasarlanamaz gibi geldi. O derece basit yani. Ya da ben ilk defa kullandığım içi bana öyle geldi. Bilemiyorum.

Çıktı Seçenekleri (Export)

Kesinlikle bayıldım! Çok fazla çıktı seçeneği var ki özellikle Lottie’nin olması beni havalara uçurdu. Lottie’yi inanılmaz seviyorum ve kullanabildiğim her yerde kullanmak istiyorum. Normalde Lottie animasyonları için After Effects ve bodymovin eklentisini kullanıyorum; fakat bazı durumlarda After Effects ile uğraşmak insanı gerçekten yoruyor. After Effects açmamak için sonraya bıraktığım animasyon bile olmuştur birkaç kez. Lottie hakkında da bir şeyler anlatacağım zamanı gelince.

Her neyse, Flow’un Lottie çıktı alma seçeneği beni epeyce sevindirdi. Hatta çıktıyı HTML ile birlikte alması da önizleme konusunu da çözüyor bir yandan. Bunu da gerçekten çok sevdim.

Ve GIF! Normal şartlarda video çıktısından ya da PNG sekanslarından GIF oluştururum ve eğer belirli saniyeden uzunsa bu dönüştürme işlemi çileden çıkartabiliyor. Bazen de büyük zaman kaybı oluyor hatta. Yukarıda gördüğünüz GIF çıktısını direkt olarak bu seçenekten aldım. Gayet güzel görünüyor. MP4 video seçeneği de mevcut Flow’da. GIF ve MP4 özellikle dribbble paylaşımları için çok güzel olmuş. 🙂

Bir de bunların dışında kod çıktı seçenekleri de var; ama onlar beni çok ilgilendirmedi açıkçası. Geliştirici arkadaşlar o konuda daha iyi inceleme yaparlar.

Sonuç olarak; Flow’u sevdim. Animasyonlardaki hareketleri çok yumuşak şekilde veriyor, özellikle gölge geçişleri çok temiz, kullanımı da kolay. Sanırım kullanabilirim Flow’u.

Şimdi biraz da negatif konuşalım

Flow’un bazı sıkıntıları var. Ya da bana özel bir durumdu bunlar bilmiyorum. Geri Al özelliği çalışmıyor. Örneğin yanlışlıkla bir katmanı sildiğimde ya da yanlış bir şey yaptığımda geri alamadım ve tekrar yapmak zorunda kaldım. Birkaç kez oldu bu. Bir yerden sonra insanı darlamaya başlıyor.

Hizalama seçeneği yok ya da ben bulamadım. Çalışmaya yeni bir şey import ettiğimde kafasına göre sahne içinde bir yere yerleştiriyordu. Hizalama özelliği olmadığı ya da bulamadığım için göz kararı yapmam gerekti. Tabi burada da başka bir sıkıntı çıktı. Bir katmanı hareket ettirdiğinizde Flow hemen o katmana timeline’da bir hareket atıyor. Kan kustum istediğim şeyin istediğim yerde durmasını sağlayana kadar. Bu noktanın kesinlikle çözülmesi gerekiyor. Ben istediğim zaman hareket etmeliler, Flow istediğinde değil.

Blending seçeneği yok. Tasarımınızda örneğin multiply (çoğalt) özelliği olan bir katman var. O çalışmayı Flow’a import edince bir görüyorsunuz ki orada yok. Blending olmadığı gibi maskeleme de doğru düzgün çalışmıyor. Aynı SVG doyasını iki kere import ettim birinde maskeler vardı, diğerinde yoktu. Garip.

Bir de buttonlar için hover efektleri bekliyordum ya da metin kutuları için bazı seçenekler ama yoktu. Dribbble sayfalarında bunların örnekleri var oysa. Belki de onlar bunu sunmuyorlardır; ama kod özellikleriyle yapılabiliyordur. Bilemiyorum. Benim beklentim olmaları yönündeydi.

Sonuç

Flow’u beğendim. Eksiklikleri çok; ama zaten şu an birinci sürümdeler. Sonraki sürümlerde bu eksiklikleri düzelteceklerdir.

Bir tasarımcı olduğum için, ben tasarımcı açısından baktım Flow’a. Belki de onların kitlesinde bile değilim; ama animasyon için bence gayet yeterli bir uygulama bence.

Yazan /

[email protected]

Kafa kağıdımda doğum tarihim 1 haziran olsa da, annemin verdiği bilgilere dayanarak söylüyorum ki Mayıs ayının 29.günü, beş buçuk kilo ağırlığında, Sakarya ilinin şirin mi şirin Karasu ilçesinde dünyaya gelmişim.

Yorumla