Bodyform: Hiçbir Kan Bizi Durduramaz

Ped reklamları özgüveni düşen kadınların o marka hijyenik pedi giymesiyle birlikte “mavi sıvının” artık bir sorun olmadığı ve artık bembeyaz pantolonlarını giyip kızlarla “girls out” yaptığı ve erkekleri etkilemeye çalıştıkları şeklinde olur genelde. Reklamın da ana fikri genelde “kendinize güvenin, güçlü olun” tadındadır. Aynen deterjan reklamlarındaki gibi, hijyenik ped reklamlarında da benzer 2-3 formül etrafında döner tüm işler. Sıkıcıdırlar özetle; ama işte bu formülü kullanmak istemeyen biri çıkar bir gün ve harikalar yaratır. Bodyform bence bunu başarmış ve güçlü kadın nedir, ne yapar, nasıldır göstermiş. Slogan da harika; “Hiçbir kan bizi durduramaz. Korkusuzca yaşa!”

bodyform

Tam yerinde ve kararında bir fikir bu. Kadınlar günden güne daha da güçleniyorlar. Her alanda kendilerini kanıtlıyorlar (ne yazık ki durum böyle) ve her zamankinden daha güçlüler. Ped reklamlarındaki özgüveni düşen ve çikolataya sarılan, şampuan reklamlarındaki otoparkta yer bulmak için saçını savuran kadınların yerini gerçekten güçlü kadınların alması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü karikatür gibi saçma sapan yazılan (çoğunlukla erkeklar tarafından tabi) kadınlar yerine güçlü, başarılı kadınları televizyonlarda daha çok görmek sosyal algıyı da değiştirecektir. Kadının yeri evidir mantığını yıkacaksa televizyon yıkacak bu bu kadar net. Çünkü dünyanın neresine giderseniz gidin “televizyonda görülen şey doğrudur” algısı var. (Lego Movie’de filmin final sahneleri yakınında “Beni tanımıyorsunuz; ama bana inanabilirsiniz çünkü televizyondayım” repliği bunu çok net özetler. Filmi izleyin çok iyi!)

bodyform

Konuyla alakasız; ama örnek teşkil etmesi bakımından anlatmak gerekirse; Türkiye’de kadın voleybol şortlu kızlardan ibaretti bundan çok değil 10-15 yıl önce. Uzun boylu, amiyane tabirle dalyan gibi, sporcu kızların, fit vücutlarıyla kısacık şortlarıyla voleybol oynaması bu ülke için adeta fetiş objesiydi. Bu bir gerçek!

Fakat art arda aldıkları başarılar ve -bence bu büyük etkendir- sponsor reklamlarındaki etkileyici ve doğru söylemler sonrasında kadın voleybol artık bu ülkede izlenen, takip edilen, maçlarında davul çalınan bir branş halinde. O yıllardan başlayarak günümüze gelen bizim kızlarımız, gururumuzsunuz, bu ülkenin aydınlık yüzüsünüz gibi söylemler bütün bir halkta pozitif etki yaparak kadın voleybola ve sporcu kadınlara bakışı bir nebze olsun değiştirdi. Bu basketbolda da böyle oldu, diğer branşlarda da.

bodyform

Toparlamak gerekirse; kadınlarımızı güçsüz düşürmeyelim. Güçlü kadınlar, güçlü nesiller yaratır ve gerçekten de hiçbir kan hiçbir kadını durduramaz!

Tebrikler Bodyform!

https://www.youtube.com/watch?v=8Q1GVOYIcKc

Yazan /

[email protected]

Kafa kağıdımda doğum tarihim 1 haziran olsa da, annemin verdiği bilgilere dayanarak söylüyorum ki Mayıs ayının 29.günü, beş buçuk kilo ağırlığında, Sakarya ilinin şirin mi şirin Karasu ilçesinde dünyaya gelmişim.

Yorumla