adobe xd

Adobe XD Ekim Güncellemesi Neler Getiriyor?

Malumu olanlar vardır; Adobe MAX başladı. Bu yıl gidemedim diye üzülmüyorum 🙂 Adobe Max konferansıyla birlikte yenilikler de ortaya çıkmaya başladı. Bu yıl sadece özellikle iPadOS ve haliyle Adobe XD tarafında neler var diye baktım. Diğer yıllardaki gibi tüm ürünleri görmeliyim kafasında yaklaşmıyorum olaya. iPadOS tarafında güzel şeyler var. Yıllardır o tarafı nasıl ayağa kaldıramadılar zaten anlamamıştım.

XD tarafında ise işler biraz daha garip ilerledi aslında. İlk yayınlandığında BETA sürümünü denemiştim ve “eeeeh bu ne yau” demiştim. Sonrasında bazı sebeplerden ötürü 2 yıl önce XD kullanmak zorunda kalmıştım. O günden beridir ilk tercihim XD oluyor, yalan yok. Özellikle proje sunumlarında, prototiplemede işimi çok kolaylaştırdı.

Neyse, neden XD kullandığımı başka bir zaman açıklarım. Konumuza dönelim;

Hoşgeldin 3d Transition!

adobe xd
3D Transition — Adobe

XD kullanmaya başladığım günden beridir (gerçi Sketch kullanırken de öyleydi) en çok aradığım şeylerden biri perspektifti. Perspektif vermek istediğim görselleri başka uygulamalarla yapıp XD ile tasarıma ekliyordum. Ki bu da kimi zamanlarda epey zaman kaybettirebiliyor.

Güncelleme ile artık XD içerisinde üçüncü boyut geliyor! Lansmandan anladığım kadarıyla artık diğer uygulamalara, o kadar da, ihtiyacımız yok. Üçüncü boyutu scroll group, repeat-grid ve auto-animate ile de kullanabilecekmişiz. Söylediklerine göre de 3D özelliğini kullanmak inanılmaz basitmiş.

Göreceğiz 🙂

Creative Cloud Kütüphanesi ve Visual Studio Eklentisi

Yine çok sevdiğim başka bir mevzusu da CC Libraries, artık dizayn sistemleri oluşturup direkt olarak bunları Creative Cloud Libraries ile başkalarıyla/ekiptekilerle paylaşabilecekmişiz. Paylaştığımız kişilerin de hangi noktalarda değişiklik yapabileceklerini de belirleyebilecekmişiz. Bu da güzel!

Ayrıca dizayn sistemlerini Visual Studio eklentisi sayesinde direkt olarak yazılımcıla da paylaşabilecekmişiz. Burası sanki biraz zeplinimsi geldi 🙂

Başka neler var?

En sevdiğim XD özelliklerinden “Coediting” beta olmaktan çıkarılmış, genel kullanıma açılmış. İki farklı noktada aynı dosya üzerinden çalışmak işleri inanılmaz kolaylaştırıyor. BETA’da bazı sıkıntılar yaşattıysa da onları çözdüklerine inanıyorum.

Yeni bazı entegrasyonlar ve eklentiler gelmiş. Sketh bu konuda hala daha önde. Gelen eklentileri incelemedim; ama geçebildiklerini de sanmıyorum henüz. Umarım yaklaşmışlardır.

Metinler için otomatik yükseklik gelmiş. Metin kutularının genişliğini değiştirdiğimizde metin kutusu yüksekliği otomatik olarak ayarlanıyormuş. Bu kadar basit (basic) bir özelliği bunca yıl sonra getirmeleri de… Ne bileyim 🙂

İç içe eklenebilir komponentler de bu güncelleme ile hayatımıza giriyor.

Henüz kullanmamış olsam da Desing Spec’te artık komponentlerin statelerini de görebileceğiz. Bu da yine yazılımcı özelinde iyi bir şey gibi duruyor.


Ben henüz bahsi geçen özellikleri kullanmış değilim. Adobe MAX’i takip ederken karşılaştığım XD güncellemelerini paylaştım. Denedikten sonra yeni bir inceleme yapabilirim, söyleyecek yeni şeyler bulursam. Şimdilik duyduklarım hoşuma gitti.


Okuma için teşekkürler.

Yazan /

[email protected]

Kafa kağıdımda doğum tarihim 1 haziran olsa da, annemin verdiği bilgilere dayanarak söylüyorum ki Mayıs ayının 29.günü, beş buçuk kilo ağırlığında, Sakarya ilinin şirin mi şirin Karasu ilçesinde dünyaya gelmişim.

Yorumla